Warning: A non-numeric value encountered in /home/fundac34/domains/bank-sluchaczy.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

 

29-DSC05869

Prezentujemy relację z II pielgrzymki z cyklu Ekumenia i Dialog. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć w świątyniach nie tylko chrześcijańskich. Frekwencja jak zwykle dopisała – łącznie było nas pięćdziesięciu pielgrzymów:)

Po raz kolejny wspaniałą relację z tego wydarzenia napisała dla nas jedna z uczestniczek – pani Ola. Oddajemy jej więc głos i dziękujemy za tak wspaniałe sprawozdanie:

Kochani !!

dostałam kolejną szansę od Pana Ryszarda Kęski podzielić się wrażeniami ze spotkania z kościołami innych wyznań. Były to: meczet, synagoga i cerkiew. Na początek Msza św. przy Żytniej z udziałem Księdza Piotra Pawlukiewicza! Co za miła niespodzianka!

Powiem szczerze, że islam to dla mnie kompletnie obca religia, bardzo daleka i naprawdę nie byłam pewna, jakie uczucia będą mi towarzyszyć, ale stało się trochę inaczej. Pan Imam – Przewodnik duchowy w danym meczecie – był bardzo sympatyczny, tłumaczył wszystko bardzo spokojnie. Dowiedziałam się, że w powszechnym Islamie nie ma Trójcy Świętej, a jest tylko Bóg który swoje prawdy objawienia przekazał Muhammadowi , jako jednemu z najważniejszych Proroków. Co było dla mnie bardzo zaskakujące to wiara Muzułmanów, że można być zbawionym nawet dostając się do piekła! Ciekawe, ale mnie to jakoś nie przekonuje, bo czy możliwe, aby Boże Miłosierdzie mogło tak daleko sięgać?? Na szczęście o tym się teraz nie dowiemy…

Dzień Narodzin Muhammada, czyli najważniejszego proroka, jest bardzo uroczyście obchodzony, a w czasie Ramadanu – postu 40-dniowego, zdrowi muzułmanie mogą jeść tylko przed wschodem słońca i i po zachodzie słońca, a w ciągu dnia nie wolno im nic jeść i pić. Obowiązkiem natomiast każdego muzułmanina jest pielgrzymka do meczetu raz w życiu jakimkolwiek z wybranych środków transportu lub pieszo, ale tylko dla zdrowego człowieka oraz dla bogatego muzułmanina oddawanie co roku części swojego dochodu ok. 2.5% biednym i potrzebującym. W ciągu dnia muzułmanie modlą się 5 razy dziennie w wyznaczonych jednych godzinach na całym świecie po 15 minut. Korzystają oczywiście z Koranu, czyli księgi natchnionej. Odnośnie samego meczetu przy Wiertniczej – podobał mi się nawet w środku z ładnymi i miękkimi dywanami, ale to nie moja religia na szczęście!

Potem przeszliśmy do synagogi przy Placu Grzybowskim. Byłam już tam wcześniej z Panem Krzysztofem Przygodą na święcie PURIM, radosnym karnawale obchodzonym na cześć zwycięstwa Żydów nad Persami. Synagoga warta zobaczenia ze względu na swoistą specyfikę, oryginalność oraz klimat. Z tego względu często tam odbywają się koncerty. Żydzi są raczej otwarci i każdy może przyjść na nabożeństwo. Oczywiście Żydzi przywiązują wielką wagę do Tory czyli świętej księgi którą stale czytają. Długo w synagodze nie byliśmy, bo był duży ruch w środku. Potem zrobiliśmy zakupy w sklepie koszernym. Kupiłam chałkę oraz pastę z ciecierzycy i ostrej papryki tzw. hummus.

Prawosławie to oczywiście religia mi najbliższa i choć weszliśmy na krótko do cerkwi  to czuło się tam, przynajmniej ja, świętość i bliskość duchową miejsca. Świątynia bardzo bogata w złoto, ale IKON Jezusa i Maryi dużo z pięknym ikonostasem po środku. Podczas Mszy Świętej Biskup cerkwi większą część modlitw oczywiście odbywa za Ikonostasem, nie będąc widocznym dla wiernych czyli oddając się w pełni Tajemnicy Wiary…. Bardzo mi się to podoba i bardzo mi kojarzy się z duchową tajemnicą “pisania” ikon… Musieliśmy niestety szybko wyjść z cerkwi , bo Państwo Młodzi oczekiwali już na ślub razem ze świadkami,  bochnem chleba pięknie przyozdobionym oraz kwiatami. Mogliśmy zostać na ceremonii po zgłoszeniu, ale była już  15.00 i chciałam wrócić do męża, ale mam nadzieję, że będę mieć szansę zobaczyć kiedyś tę ceremonię, bo podobno jest piękna. Podczas ceremonii Młodej Parze zakłada się Korony na głowę, czyli jakże ważny jest to Sakrament!! Co jeszcze zauważyłam odmiennego – nie ma ławek także wierni stoją o własnych siłach. Atmosfera na pielgrzymce urocza, wspaniała, ciepła i serdeczna!! Moje serce radowało się i weseliło się! Cieszę się, że Mama była ze mną bo bardzo jej zależało na tej pielgrzymce!

Wszystkich Pielgrzymów Serdecznie Pozdrawiam i życzę Wielu Błogosławieństw od Zmartwychwstałego Chrystusa!!

Oto parę zdjęć z naszej wspólnej wyprawy:

Cykl pielgrzymek Dialog i Ekumenia jest tryptykiem ekumenicznym. Kolejna pielgrzymka z tego cyklu odbędzie się już 14 kwietnia.  Jej tematyką będą cmentarze różnych wyznań (Mariawicki, Karaimski, Prawosławny, Kalwiński, Luterański, Muzułmański i Żydowski). Gorąco zapraszamy do udziału – relacja Pani Oli to chyba najlepsza zachęta!

A po zakończeniu pielgrzymkowego tryptyku ekumenicznego zapraszamy na kolejny wyjazd! Tym razem tematyką przewodnią będą Sanktuaria Lubelszczyzny (Wola Gułowska, Lubartów, Ostrów Lubelski – rodzinna parafia ks. Grzegorza – Dyrektora Radia Warszawa i Parczew). Bądźcie razem z nami na tym pielgrzymim szlaku.

Cały terminarz pielgrzymek Radia Warszawa na 2013 rok dostępny jest tutaj.

 

 

FacebookMENUAudycje
Scroll Up