Warning: A non-numeric value encountered in /home/fundac34/domains/bank-sluchaczy.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

17-2013-02-16 09.15.43

 

16 lutego odbyła się pierwsza w tym roku pielgrzymka Radia Warszawa. Jej tematyka przewodnia nosiła tytuł Dialog i Ekumenia. Oddajemy głos pani Oli, która napisała bardzo wzruszającą relację z tego wydarzenia:).

 

Relacja z Pielgrzymki  Dialog i Ekumenia  Część I

Świątynie Chrześcijańskie

Miałam znowu przyjemność uczestniczyć z pielgrzymami Radia Warszawa na pierwszej części pielgrzymki ekumenicznej po Warszawie.  Rozpoczęliśmy ją Mszą Św. w kościele Miłosierdzia Bożego przy Żytniej o 7 rano. Mąż odwiózł mnie rano z Białołęki do kościoła, także nie musiałam aż tak rano wstawać, ale od rana byłam w bardzo dobrym nastroju i naprawdę ta specyficzna radość, której nie da się do końca opisać, bo pochodzi z serca. Uważam, że ta pielgrzymka była dla mnie ważna, gdyż pozwoliła mi WEJŚĆ do przybytku modlitw innych religii i porozmawiać o różnicach w wierze choć na chwilę, o których to różnicach mogłabym tylko przeczytać w internecie lub książkach, a tak można było na żywo wejść w relację i rozmowę.  Chciałabym też z Wami podzielić się kilkoma moimi spostrzeżeniami i refleksjami. Zwiedziliśmy kościoły: Ewangelicko-Reformowany, Chrześcijan Baptystów, Mariawitów, Ewangelicko-Augsburski, Metodystów i Polsko-Katolicki. Wszystkie te kościoły są protestanckie – czyli w jakiejś części wyznawanych przez nas dogmatów wiary w ramach Kościoła Rzymsko-Katolickiego – wyraziły swój sprzeciw. W trakcie pielgrzymki zastanawiałam się nad tym ludzkim, a nie bożym nieposłuszeństwem dla Domu Piotrowego, tak że na przestrzeni wieków powstały te odłamy. Pomyślałam, że to bardzo smutne ale jakże i ludzkie! Mariawici na przykład m.in. sprzeciwili się dogmatowi o nieomylności Papieża, a Metodyści o Odpustach w kościele, czy Czyśćcu. Nie wiedziałam również, że w kościołach protestanckich obowiązują tylko 2 Sakramenty: Sakrament Chrztu i Eucharystii. Grzechy można wyznać według wyboru w konfesjonale lub na rozmowie osobistej z Księdzem, a grzechy lekkie wyznać na modlitwie ogólnej z wiernymi.  Jezus jest tylko żywy i prawdziwy w jednym momencie: podczas swoistego “przemienienia” na nabożeństwie, a po nim znowu Ciało Chrystusa zamienia się w chleb a Krew – w wino, dlatego w tych kościołach nie ma tabernakulum. Nie ma też obrazów, co mi przypominało duże i schludne pokoje w domu, ale też co nie kojarzyło mi się ze świątynią. Natomiast na pewno ujęły mnie prostotą i tym samym może mniejszym dystansem między Bogiem a człowiekiem, ale czy o to chodzi? Ostatecznie brakowało mi wizerunków, które w kościołach protestanckich traktowane są bałwochwalczo, a pierwsze i naczelne miejsce zajmuje Biblia czyli Pismo Św. jako ważniejsze niż Eucharystia. Najbliższy sercu był mi kościół polsko-katolicki pod względem wyznawanych sakramentów i dogmatów wiary i może w mniejszym stopniu Mariawici. To naprawdę ciekawe, ale też przekonało mnie, że wiara którą wyznaję jest wspaniała, piękna, pełna skarbów, choć bardzo trudna, wymagająca ufności i posłuszeństwa. Atmosfera na pielgrzymce była cudowna!! Porozmawiałam ze wspaniałymi znajomymi pielgrzymami, popijałam kawę z bitą śmietaną i czułam,  że to jest to miejsce, w którym nigdzie indziej nie będę czuła tego co tutaj……  Wróciłam do domu radosna, lekka i szczęśliwa!!!  Zamierzam iść też na drugą część pielgrzymki ekumenicznej 10 marca.

pozdrawiam serdecznie!

Z Bogiem,

 Ola T.

Nie moglibyśmy opisać tego lepiej! Pani Olu, dziękujemy za tak piękną i płynącą prosto z serca relację!

Prezentujemy też galerię zdjęć z tego wydarzenia i gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w II części pielgrzymki, która odbędzie się 10 marca!

 

 

FacebookMENUAudycje
Scroll Up